mandaly čaker + drahokamová sada
Co jsou čakry?
SYSTÉM DEVÍTI ZÁKLADNÍCH ČAKER
Popis a vlastnosti jednotlivých čaker na ose páteře.


Na tomto semináři si namalujete na drahokamy sadu k čakrové harmonizaci. Povíme si o čakrách a využití této sady a také si povíme o významu použitých drahokamů pro tělo. Naučíte se používat sadu jak pro sebe tak i pro vaše blízké.  Na programu je též práce s kyvadlem - diagnostika čaker. Součástí semináře bude harmonizační čakrová meditace, výuka diagnostiky - praktické použití sady a tvorba (vybarvení) čakrových mandal.
Pracujeme se systémem devíti čaker na ose páteře - přidána bude čakra léčitelská a magická, které byly donedávna přísně tajeny. Na kurzu dostanete písemné zpracování čaker pro Vaši orientaci a lepší poznání - nemusíte si nic zapisovat - vše dostanete. Čeká na Vás také sada čakrových kartiček v laminu. Kurz je vhodný pro ty, kteří již něco o čakrách znají nebo s nimi pracují.cena workshopu = 1.900,- Kč (záloha činí 900,-Kč)  
v případě dárkového poukazu je kurzovné hrazeno předem a celé.
V ceně je započítána sada devíti drahokamů většinou uralského křišťálu velmi čisté kvality - nebo sada barevných kamenů jenž barvou přísluší ke každé čakře. Tuto sadu si odnesete domů pro Vaši další práci s ní:-)

Kurz se koná o víkendu nebo i všedním dnu - záleží na domluvě. Začínáme vždy ve 14h a končíme když je hotovo - cca v 19 - 20h - podle toho jak jste šikovní.
 
Nemusíte si nosit sebou nic než vaši touhu se sebou něco udělat - pastelky, barvy a veškerý materiál pro tvorbu je Vám k dispozici - čaj, káva a voda je zdarma :-)          
Jak se do kurzu přihlásit.Takto mohou vypadat Vaše sady čaker - můžete mít sadu 7. nebo 9.čaker - to je na Vaší volbě a výběru drahokamu též. Univerzální sada je zhotovena z čistého přírodního křišťálu z Uralu - viz první obrázek.
Kameny v barevné sadě =
Jaspis
karneol
citrín
křišťál
avanturín-růženín
záhněda
chalcedon
dumortierit-sodalit
ametyst
Co jsou čakry?
Čakry jsou psychická centra v těle, která jsou neustále aktivní bez ohledu na to, jestli si je uvědomujeme nebo ne. Prochází jimi energie, která ovlivňuje lidskou psychiku. Moderní biologie vysvětluje její působení jako chemické změny způsobené endokrinními žlázami, jejichž sekrety se přímo a neustále vyplavují do krevního oběhu. Dávní filozofové východu připisovali tyto změny pěti základním tattvám neboli elementům - Zemi, Ohni, Vzduchu a Éteru (Akáša). Tyto elementy jsou v neustálém pohybu a jsou v souladu s rytmy našeho těla. Čakry ve tvaru lotosového květu, s rozličným počtem okvětních lístků jsou jakoby navlečeny na osu páteře.
Muladhara  Svadhisthana Manipura Anahata Višuddha Adžňa Sahasrara 
 
Literatura uvádí většinou těchto sedm základních čaker na ose páteře, avšak ezoterické zdroje jich uvádějí devět.
Popis a vlastnosti jednotlivých čaker na ose páteře.

SYSTÉM DEVÍTI ZÁKLADNÍCH ČAKER
Tyto dvě čakry tak doplňují komplet základních čaker na ose páteře - sledujte počet okvětních lístků (níže)


léčitelská SURIA – sluneční pleteň – nadledvinky. Je zdrojem sebedůvěry, uvědomění vnitřní síly.  Je to ezoterická čakra, obnovuje energetické procesy samoléčení. Odpovídá za fyzické zdraví a léčitelské schopnosti. Nachází se v rovině sluneční pleteně (solar plexus). Má deset okvětních lístků červeno-oranžové barvy se zlatým kotoučem s tečkou uprostřed – symbolem Slunce. 
Její mantrou je SUM.


magická VADŽRADHARA - hrudní pleteň - brzlík je uprostřed hrudi mezi srdeční a hrdelní čakrou. Ve starých traktátech jsou o této čakře řídké zmínky a v současné literatuře o ní těžko najdete nějaké informace. Od dávných dob se tato čakra považovala za tajnou, protože je zdrojem magické síly. Díky ní jsme schopni probudit v sobě neznámé, dřímající síly a naučit se je kontrolovat podle svého uvážení, rozhodnutí. Toto energetické centrum je také schopno ochraňovat nás od činnosti cizích energií, a zrovna tak se jeví jako zvláštní bariéra mezi vnějšími a vnitřními silami. Též odpovídá za ochranu (imunitu). Leží kousek nad srdeční čakrou, vypadá jako ostře žlutý (zlatý) květ se čtrnácti fialovými okvětními lístečky. V jejím centru je modrý nebo stříbrný symbol vadžry. Její mantra je HRIM, jež vyvolává velikou kosmickou iluzi.


Seznamte se s dalšími dvěma odtajněnými čakrami, uvedené některými ezoterickými zdroji, nacházející se na ose páteře, které celkem logicky doplňují doposud uváděný systém sedmi čaker.

POROVNEJME SI UMÍSTĚNÍ ČAKER

9 čaker

Když se zamyslíme nad tím, jak jdou čakry za sebou a že jsou přibližné velikosti naší dlaně (cca 10cm), tak si zákonitě musíme všimnout určitých skutečností, že pokud tedy sami sobě budeme přikládat dlaně na místa příslušná ke každé čakře, a vezmeme fakt, že čakry jsou umístěny jedna za druhou těsně vedle sebe - dojdeme v systému sedmi čaker k zajímavé skutečnosti. A to, že u srdeční čakry - pod ní i nad ní vznikne "díra" vždy přesně na jednu dlaň. To jsou místa, kde přijdou doplnit čakry SURIA a VADŽRADHARA. V systému sedmi čaker jsou čakry většinou rozloženy tak, aby působily, že jdou za sebou, ale dlaně a jejich položení nám znovu ukážou že jsou vlastně posunuty na poněkud nepřesná místa. Dalším podnětem pro zamyšlení jsou okvětní lístky - viz znázornění pod obrázky uvedenými níže. 

7 čaker

Každá následující čakra má o dva lístky více než čakra předcházející (jedná se o čakry umístěné na páteři - netýká se počtu lístků čaker v hlavě) MANIPURA má 8 okvětních lístků - v systému sedmi čaker jich má 10 - je to stále třetí čakra na jejím původním místě ji s 10.lístky nahradí SURIA
Muladhara  Svadhisthana Manipura Suria Anahata Vadžradhara Višuddha Adžňa Sahasrara 
4 6 8 10 12 14 16 99 (2) 1000
jaspis karneol citrín křišťál avanturín
růženín
záhněda chalcedon dumortierit ametyst
Pro zájemce o praktickou nauku máme v budoucnu tento kurz připraven - záleží na zájmu - kurz je třídenní - hodně se na něm pracuje.


Čakry jsou spojeny mezi sebou astrálními (energetickými) kanály - nádí.

centrální - SUŠUMNA, ve kterém se zvedá Kundaliní - odpovídá za budoucnost
vlevo - IDA, měsíční kanál s chladnou ženskou energií, odpovídá za minulost a emoce
vpravo - PINGALA, sluneční kanál, s horkou mužskou energií, odpovídá za budoucnost, talent a fyzické zdraví

Čakry si můžeme představit jako lotosy navlečené na stéblo - sušumnu
SEDM HLAVNÍCH ČAKER - OBLAST, KTEROU VYŽIVUJÍ
Sahasrara - korunní čakra, čakra temene - duchovní kvality, spojení s makrokosmem
Adžňa - čakra čela, vnitřní oko moudrosti - myšlení, stav očí, horní části hlavy a h.čelisti
Višuddha - krční čakra, komunikační centrum - spodní částí hlavy a horní dýchací ústrojí
Anahata - čakra srdce, srdeční centrum - kvalita krve a kůže a oblast hrudního koše
Manipura - čakra solar-plexu, čakra pupku - trávicí ústrojí a orgány s trávením spojené
Svadhisthana - sakrální čakra, centrum kříže - oblast podbřišku genitálie a sexualita
Muladhara - základní čakra, čakra kořene - fyzické tělo, kosti a svaly a krvetvorba
Množství okvětních lístků v každé čakře je určeno počtem a polohou nádí. Z každé čakry vychází určitý počet nádí. Čakra tak získává podobu lotosu s nádí ve tvaru okvětních lístků. Vibrace, které vznikají v okvětních lístcích, jsou reprezentovány odpovídajícím písmenem sanskrtské abecedy. Písmeno označuje mantru déví.

SURIA čakra a VADŽRADHARA jsou do nedávna tajené čakry. Nenajdete o nich v dostupné literatuře ani zmínky. Potvrzení, že existuje opravdu devět základních čaker bylo nalezeno v ezoterických pramenech. Konečně se o nich otevřeně pojednává.

Tyto čakry odpovídají za fyzické zdraví a za léčitelské (ve smyslu sama k sobě) a magické schopnosti. Přešel čas tajností a zákazů, neboť nebylo k ničemu utajovat velké znalosti. Přišla doba je začít používat. Ještě přísněji tajené byla zobrazení - jantry a názvy -mantry těchto čaker. MANIPURA - pupeční centrum - bývá často umisťována do sluneční pleteně a odtud plyne rozpor, kde je různými autory uváděno 8 nebo 10 okvětních lístků.

Proč se tají informace o těchto čakrách? Při meditaci na tyto čakry se snadno můžeme dostat do jistých SIDDHI - neobyčejných schopností, sil. A to nemusí být bezpečné. V klasické józe nelze dosahovat získání siddh. Na vysoké úrovni dokonalosti přijdou samy, ale nelze toho využívat. Má se za to, že odvádějí jogína od hlavního cíle - osvobození. Ale v některých ezoterických školách se dosahuje siddh a jejich stoupenci se za jejich pomoci snaží spojit s Bohem. (Íšvarou, Absolutnem, Šivou).

Pro meditaci na čakry se používají vyobrazení čaker - jantry. Různé školy využívají různých vyobrazení - všelijakých symbolů, obrázků živočichů, hmyzu, květin, božstev, písmen, sanskrtu, která umisťují do jantry. Jantra je grafický symbol čakry. Jestliže meditujeme s tímto symbolem, můžeme na čakru působit. Rozlišují se i barvy využívané při vybarvení janter. Čakry v závislosti na úrovni vnímání a na stavu mohou mít libovolnou barvu. Všechny barvy mají stejnou důležitost. Rozšířila se chyba, opisovaná z knihy od knihy, od autora k autorovi, že sedm čaker přesně odpovídá sedmi barvám duhy a sedmi tónům, tj. MULADHARA - červená...SAHASRÁRA - fialová. To je čistě spekulativní závěr. Vždyť duha má mnohem více odstínů a jen z praktických důvodů bylo vyděleno sedm základních barev. Totéž je možno říci o tónech. Sedm barev, sedm tónů, to nejsou kosmické zákony, ale jen obecné představy, přijaté lidmi z praktických důvodů.

Ještě jednou zdůrazňujeme, že barva čakry závisí především na stavu člověka, na stavu pozorovatele, a může se měnit. Abychom se o tom přesvědčili, stačí pohlédnout na buddhistické svaté obrazy, zobrazující Buddhu nebo jiné svaté. Každý je plný různobarevných aur. Existují vyobrazení Buddhy s aurou hnědé, červené, zelené i bílé barvy. Touto rozdílností barev se nestává méně svatým. Na některých pravoslavných ikonách jsou Ježíš Kristus a Matka Boží a jiní svatí vyobrazeni světle modrou barvou s různobarevnou pestrou aurou. Vždyť barva aury, jak známo, závisí na barvě SAHASRÁRY.Barva pro meditaci na čakru se vybírá v závislosti na daném stavu a cíli meditace. Také pocity v oblasti čaker mohou být nejrůznější, v závislosti na stavu meditujícího - teplo, brnění, tíha, vlhkost, chlad aj.

Ve fyzickém těle jsou čakry v oblasti míchy, mozku, velkých nervových pletení a žláz s vnitřní sekrecí. Všechny tělesné funkce a systémy: nervové, zažívací, dýchací, močově-pohlavní atd., jsou pod kontrolou oněch jemných center životní energie. Působíme-li na čakry, působíme na libovolnou soustavu nebo orgán, protože každá čakra odpovídá za příslušný systém. 

To je jeden z důvodů proč jsou poskytovány podrobnější informace o tajených čakrách - SURIA a VADŽRADHARA, a doporučujeme meditovat na všech devět čaker. Klasická cesta otevírání čaker je zdola nahoru od čakry MULADHARA k čakře SAHASRARA. Ale jsou školy, v nichž se začíná SURIA čakrou, VADŽRADHAROU, SAHASRAROU. Při otevírání čakry se uvolňuje ohromná energie. Čím více se vibrace čakry blíží vibraci Absolutna, tím silněji čakra pracuje, "otevírá se", tím více se uvolňuje energie, která se využívá k otevření další čakry.Každá čakra má svůj grafický symbol, své znázornění, které se nazývá jantra. Když meditujeme o těchto zobrazeních - můžeme na čakru působit.Kromě toho existuje určitý systém zvuků, které se nazývají mantry. Jejich hlasové vyjádření působí, díky vzniku rezonančních bioenergetických vibrací, na rozvíjení čaker. Pokud pracujeme s mantrou správně, můžeme pocítit vibraci v odpovídající čakře a můžeme také získat možnost přesně a jasně si představit hranice a položení čakry. Jantry a mantry mají tedy schopnost probudit v člověku duševní energii, přivést ji do odpovídající čakry, a tím zároveň zvednout úroveň jeho duchovního vědomí. Avšak všechno to má smysl pouze tehdy, pokud tomu odpovídá také způsob života.Ve vzdálenosti dvou prstů nad kostrčí a dvou pod ní se nachází ta, která se jmenuje Kořen nebo Počátek. Je to místo, kde žije "bohyně KUNDALÍNÍ". Spí, jako had, vyzařující světlo. Had je stočen tři a půlkrát a jeho ocas končí v SUŠUMNĚ, cestě všech nadějí. KUNDALÍNÍ je naplněna energií jako roztavené zlato. Je silou (ŠAKTI) boha VIŠNU.
                                                       
poetický popis KUNDALÍNÍ ze staroindického traktátu "ŠIVA SAMGITA"


Popis a vlastnosti jednotlivých čaker na ose páteře
MULADHARA - (kořenová) kostrční pleteň - se nachází na spodním konci páteře v místě, kde had Kundalíní vysouvá svůj ocas, tj. dva centimetry nad koncem kostrče. Je zdrojem našeho bytí a velmi těsně svazuje naše tělo se Zemí. Každý člověk má tělo a živočišnou podstatu. První čakra zodpovídá za naše přežití – za potravu, oblečení, útočiště, ochranu a pokračování rodu. Muladhara zabezpečuje naši psychickou stabilitu v různých životních situacích a zodpovídá za čich. Tato čakra má čtyři okvětní lístky ohnivě červené barvy. V bílém prostředku se nachází žlutý čtverec s odpovídajícím sanskrtským znakem. Její mantra je LAM.
SVADHISTHANA - křížová pleteň (vaječníky, prostata) - se nachází mezi pupkem a první čakrou. V ní se nachází sexuálně emocionální centrum a její hlavní hybnou silou je sexuální aktivita. Přání pohroužit se v moře pocitů, cítit se přitažlivým a mít možnost dostat od partnera všeho, po čem toužíme – to jsou potřeby druhé čakry. Má šest okvětních lístků tmavě červené barvy, které lemují modrý střed květu, v němž je bílý kruh se symbolem čakry. Svadhisthana, to je  především dobře vyjádřená reprodukční schopnost. Tato čakra odpovídá za chuťové pocity. Její mantrou je VAM.
MANIPURA - pupeční pleteň (slinivka) - třetí čakra se nachází v oblasti pupku. Tuto čakru, stejně jako předcházející charakterizuje vyhledávání potěšení. Hlavním směrem však není sexuální, ale citová aktivita.. Je zobrazována jako lotosový květ s osmi okvětními lístky tmavě modré barvy. V jejím středu je na bílém pozadí červený trojúhelník se sanskrtským označením čakry. Manipura  se považuje za "centrum síly", avšak tato čakra může produkovat i takové negativní emoce jako je rozčilení a hněv. Odpovídá za zrak. Mantrou této čakry je RAM.
SURIA - sluneční pleteň – čtvrtá čakra - nadledvinky. Je zdrojem sebedůvěry, uvědomění vnitřní síly. Díky ní jsme schopni odpoutat se od vlivů vnějšího světa a zároveň na něj působit svým vlivem. Toto centrum odpovídá za formování našich principů, etických pravidel a přesvědčení. Je to ezoterická čakra, obnovuje energetické procesy samoléčení. Odpovídá za fyzické zdraví a léčitelské schopnosti. Nachází se v rovině sluneční pleteně (solar plexus). Má deset okvětních lístků červeno-oranžové barvy se zlatým kotoučem s tečkou uprostřed – symbolem Slunce. 
Její mantrou je SUM.

ANAHATA - srdeční pleteň - pátá čakra - srdeční - leží uprostřed hrudníku v oblasti srdce - je čakrou lásky emocionální, ne rozumové. „Cesta srdce“, to není životní strategie, ale radost ve všech jejích projevech. Dovoluje vám žít svůj život a má vliv na materiální svět. Daná úroveň vědomí je založena na víře. Zvykli jsme si, že život je boj, kdy je nutné mít plán obrany a zabezpečení. Je to způsobeno strachem ze ztrát. Ale když volíte cestu srdce, nezůstane pro strach žádné místo. Její jantra má dvanáct okvětních lístků červeno-hnědé barvy. V bílém středu je symbol čakry. Anahata odpovídá za hmat, její mantra je JAM.

VADŽRADHARA - hrudní pleteň - brzlík je uprostřed hrudi mezi srdeční a hrdelní čakrou. Ve starých traktátech jsou o této čakře řídké zmínky a v současné literatuře o ní těžko najdete nějaké informace. Od dávných dob se tato čakra považovala za tajnou, protože je zdrojem magické síly. Díky ní jsme schopni probudit v sobě neznámé, dřímající síly a naučit se je kontrolovat podle svého uvážení, rozhodnutí. Toto energetické centrum je také schopno ochraňovat nás od činnosti cizích energií, a zrovna tak se jeví jako zvláštní bariéra mezi vnějšími a vnitřními silami. Též odpovídá za ochranu (imunitu). Leží kousek nad srdeční čakrou, vypadá jako ostře žlutý (zlatý) květ se čtrnácti fialovými okvětními lístečky. V jejím centru je modrý nebo stříbrný symbol vadžry. Její mantra je GRIM (HRIM), jež vyvolává velikou kosmickou iluzi.
VIŠUDDHA - hrdelní pleteň (štítná žláza) - sedmá čakra se nachází v oblasti šíje v rovině štítné žlázy. Je čakrou hudebníků, básníků, umělců, lidí tvůrčích, schopných silně a zřetelně vnímat estetiku světa a zobrazovat ji ve svých dílech. Každý, kdo výrazně vnímá jemné zážitky, krásu přírody, má toto centrum rozvinuto. Jejím otevřením začínáme vlastní nadání správně vnímat, jinak by se neprojevila. Každý z nás v sobě může objevit určitý tvůrčí dar. Tvořivost a budování jsou dostupné každému. Má šestnáct okvětních lístků tmavě modré barvy lemující nebesky modrý střed s odpovídajícím symbolem. Tato čakra odpovídá za sluch. Její mantrou je CHAM.
ADŽNA - hypofýza (podvěsek mozkový) - osmá čakra - záhadné "třetí oko" - se nazývá AJNA nebo ADŽŇA. Rozkládá se uprostřed čela, nad kořenem nosu v bodě mezi obočím. Vyšší cíl osmé čakry je inspirace a pohoda. Je to svět obrazů vznikajících v našich myšlenkách. Nicméně má i protilehlou krajnost, a to snahu utíkat od skutečnosti do světa iluzí. Její jantrou jsou dva modré lístečky s bílým středem ve tvaru oka. Uprostřed je symbolické znázornění AUM zlaté barvy. V jiných pramenech má tato čakra 99 okvětních lístků. Závisí na ní schopnost taktického myšlení, které umožňuje úspěšně se vypořádat s řešením jakýchkoliv otázek ve vědě, výrobní činnosti, v běžném životě. Odpovídá za intelektuální činnost mozku - myšlenky. Mantra je OM.
SAHASRARA - epifýza (šišinka) - devátá čakra je lotos s tisícem okvětních lístků na temeni hlavy pod a nad temenní kostí. Její průměr je kolem 12cm a výška asi 5cm. Je to oblast polokoulí předního mozku. Člověk, který má rozvinutou Sahasraru, je schopen rychle myšlenkově uchopit situaci vcelku, "jediným pohledem", jakoby "svrchu". Je to člověk s vhledem či nadhledem. Jedná se o kosmickou čakru Pravdy a Bytí. Představuje čistou, nezkalenou kosmickou energii. Naše přání pocítit Boha je hlavní přání deváté čakry. Její mantra zahrnuje všechny existující zvuky - AUM (AUOM).


                

  

KURZY


Asambláž z drahokamů
Drahokamový obraz 
Sametové malování suchým
pastelem

Mandala - barevná terapie
Mandaly čaker - drahokam
-...
kreslení PMH- tužka
pastelka - barevné kreslení
kreslíme zvíře
.
magická dílna - runy
magická dílna - amulet
-

o kreslení PMH
pro lektory kurzů PMH
o mě a kurzech
termíny kurzů

   
kontakt:

.
co dalšího dělám a co mě baví
...možná dojde i na kurzy - kdo ví

  Kopírování, šíření a další užívání obsahu není bez souhlasu autora povoleno.                                                   ankh © 2005